Így válassz okosan fűtési megoldást
Így válassz okosan fűtési megoldást
Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni egy új fűtési megoldás bevezetésénél?
Az energiaárak, jogszabályi változások, környezeti problémák a tudatosság felé terelnek bennünket, amikor új fűtési alternatíva, megoldás válik szükségessé. Aki most építkezik, különösen fontos, hogy jó döntést hozzon, mivel ez akár évtizedekre is meghatározhatja a háztartás rezsiköltségeit. Érdemes többféle szempontot is mérlegelni, és megismerni a korszerű technológiákat, hogy a legjobb döntést hozhassuk magunk és környezetünk számára.
1. szempont: Emelkedő rezsiárak
A rezsiárak állandó változása átalakította a lakosság szemléletét, ezáltal a fűtéskorszerűsítés prioritássá vált. Fontos szempont lett, hogy megtaláljuk a legolcsóbb fűtési megoldást úgy, hogy az később se kerüljön a triplájába. A gázzal, a fával és az elektromos árammal való fűtés költségei jelentősen megnőttek, emiatt jóval nagyobb kereslet lett a hűtő-fűtő klímákra, hiszen ezekkel drasztikusan lehet csökkenteni egy háztartás energiafelhasználását, mely jelentősen csökkenti a kiadásokat is. Ennek az az oka, hogy a klímák gyakorlatilag egyszerűbb levegő-levegő hőszivattyúnak tekinthetők, és meleg (vagy hideg) levegő előállításához felhasználják a környezeti hőmérséklet-különbséget is. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy jóval kevesebb áramot használjon a készülék.
2. szempont: Ellátási problémák
A környezetünkben zajló háborús helyzet megmutatta, mennyire kiszolgáltatott helyzetben van a világ, ha gázról van szó. A hirtelen pánik a fa és egyéb fűtőeszközök hiányát és drágulását is előidézte, így fontossá vált, hogy olyan alternatívát keressünk, amely egy esetleges krízishelyzet esetén is rendelkezésre áll.
Egyre nagyobb kereslet mutatkozik a szélenergia és napenergia hasznosítására, ezek azonban a legtöbb háztartás számára sokszor elérhetetlen kiépítési összegeket jelentene jelenleg. Megnövekedett az igény a sziget üzemű napelemes rendszerek kiépítése iránt is, ám ezek pályázatok mellett is rendkívül költségesek, és az akkumulátorok élettartama és magas ára miatt egyáltalán nem éri meg.
Az elektromos áram fenntartható energiaforrásnak minősül, és hazánkban a hálózati áramellátás stabilnak tekinthető, így alternatív megoldásként az elektromos fűtés megfontolandó. Veszélyhelyzet vagy krízishelyzet esetén azonban nem biztos, hogy korlátlanul biztosítható marad.
3. szempont: Megújuló energiaforrás
Ahogyan fentebb is írtuk az elektromos fűtési alternatívák közül jelenleg a légkondicionáló készülék a leghatékonyabb technológia, mivel ezek a berendezések a felvett áram legalább 4x-esét tudják hőenergiaként leadni a környezetüknek. Ugyanakkor a hagyományos légkondicionáló készülékek hálózati árammal üzemelnek, azaz egy nagyobb mértékű energiaár-emelkedés (vagy ha háztartás szinten túlléped az olcsóbb áram megengedett mennyiségét) esetén már kevésbé lesz gazdaságos az üzemeltetése, krízishelyzet vagy ellátási problémák esetén pedig egyáltalán nem üzemel.
A legolcsóbb és legkorszerűbb fűtés: Napelemes klíma
A GenZ napelemes klíma főbb előnye a hagyományos levegő-levegő hőszivattyúkkal szemben, hogy a felmerült költségek minimum 50%-át a napenergia fedezi a téli fűtési időszakban. A zöld energia megbízható és mindenki számára elérhető, és semmilyen ellátási probléma nem jelenthet többé gondot. A GenZ napelemes klíma előnye – amellett, hogy nem kell engedélyeztetni az áramszolgáltatónál – az, hogy a teljes rendszer kiépítése már akár 1.100.000 Ft-tól elérhető, ellentétben egy hagyományos hálózatra visszatáplálós napelemes rendszerrel, amely közel 3.000.000 Ft-tól indul. Az a technológia lehetővé teszi, hogy ne kellejen a szaldó elszámoláson és az egyéb jogszabályi változásokon aggódnod.
Egyre inkább körvonalazódik, hogy merre felé tart a világunk:
Míg elmúlt időszakban a napenergia termelés rekordokat döntött, addig a földgázfogyasztás és a villamosenergia felhasználás/fogyasztás csökkent.
A nap ugyan nem süt minden órában, ennek ellenére Magyarország meglehetősen termékenynek bizonyul ezen a téren, melyet az is alátámaszt, hogy a házak tetején egyre gyakrabban jelennek meg a szemet is gyönyörködtető napelem-panelek.